Basın Bültenleri, HABERLER|26 Nisan 2011 06:00

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TIBBİ ONKOLOJİ

Binaya girildiği anda koridorların resim sergisini andırdığı, üst katta seramik ile duvarları bezenmiş terası ve çeşitli sanat aktiviteleri ile bir hastaneden daha çok sanat merkezini andıran Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Onkoloji yeni binası Antalya’mızın gurur kaynağı olarak hizmet vermekte.

2. senesini doldurmak üzere olan Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Onkoloji yeni binası, işleyiş sistemi, kullanılan teknikler ve bilinçli personeli ile birçok ilke imza atmış durumda.

Hastane bünyesince kemoterapi ilaçlarını hazırlayan 4 adet robot var. Avrupa’da bir ilk olarak “temiz oda” adı verilen odada, bu 4 robot ile kemoterapi ilaçları el değmeden, uygun ışıklar altında ilaçları birbirine karıştırıp, sarı tüplere aktarıyor. Böylece hem doz yanlışına düşülmüyor hem de ilaçlar yüzde yüz dezenfektan bir ortamda hazırlanmış oluyor. Bu sistem ile de ilaçlar hastane bünyesine alınarak hastaların dışarıdan bu ilaçları temin etmesine de gerek kalmamış oluyor. Ayrıca genellikle zemin katlarda olan kemoterapi odaları, burada teras katında. Hastalar için sosyal alan oluşturulmuş bu teras katında, bir köşede cam ustası camdan minyatürler yaparken diğer yandan ressam eşliğinde hastalar resim yapıyor, üstelik canlı gitar nağmeleri eşliğinde.

Temizliğe çok önem verilen, duvarların bile dezenfekte edildiği, 6 tanesi tek kişilik olmak üzere 46 odadan meydana gelen binada, geri kalan odalar ise 2 kişilik. Hasta yakınlarının da unutulmadığı binada, onlar için düzenlenmiş, 24 saat projektörle belgesel yayın yapılan, dokunmatik bilgisayarların bulunduğu bir de salon var. Tüm personelin güler yüz ile canla başla çalıştığı onkoloji ünitesinde, bu ünitenin mimarı Doç. Dr. Mustafa Özdoğan başta olmak üzere Prof. Dr. Hakan Bozcuk, Doç. Dr. Hasan Şenol Coşkun ve Prof. Dr. Burhan Savaş hastalar için gece-gündüz demeden büyük bir özveri ile mesleklerini icra ediyorlar.

Yurt dışından ve şehir dışından da oldukça fazla talep gören son sistem teknoloji ile donatılmış Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümü şehrimizin sağlık alanında parlayan incisi gibi. Gri olan bir dünyayı renklendirmeye çalışan, duvarlarındaki tabloların çivilerine kadar kendisi bizzat ilgilenen ve Antalyalılara bu hizmeti sağlamada öncülük eden Doç. Dr. Mustafa Özdoğan’ı biz de tüm İncity ekibi olarak alkışlıyoruz…

 

Kaynak: InCity

1 Yorum

  • Bende tedavime bu ünitede devam ediyorum yazılanlar az bile orada biz hastalara emeği geçen tüm çalışanlara minnet borcum var onlar birer kanatsız melek bence