Röportaj|23 Nisan 2011 06:42

LÜTFİYE ALTINKAYA TEGV Suna – İnan Kıraç Eğitim Parkı Yöneticisi

Lütfiye Altınkaya, 1965 Burdur doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Burdur’da tamamladıktan sonra Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirmiş. Uzun yıllar, çok uluslu şirketlerde yönetici düzeyinde çalıştıktan sonra, 2006 yılından beri TEGV Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı yöneticisi olarak görev yapıyor…

Evli ve bir erkek evlat sahibi olan, Lütfiye Altınkaya ile bu ayki Divan Keyfi bölümümüz için gerçekleştirdiğimiz, TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) ve Suna – İnan Kıraç Eğitim Parkı hakkındaki bilgi yüklü sohbeti sizlerle paylaşıyorum.

TEGV’de bulunma fikrinin oluşum sürecini bizlerle paylaşabilir misiniz?

Tabii ki… Uzun yıllar çok uluslu şirketlerde çalıştım. Maddi yönden büyük bir tatmin yaşadım ama işin maneviyat kısmında bir şeyler eksikti. TEGV’i uzun zamandır takip edip destekliyor ve çalışmalarını takdir ediyordum. Gazetede TEGV Park Yöneticisi ilanını görünce oldukça heyecanlandım ve hemen başvurdum.

TEGV olarak, Türkiye’nin hangi noktalarında ve ne şekilde çocuklara ulaşıyorsunuz?

En yeni teknolojiden ve öğrenim alanındaki ileri kavramlardan güç alarak Türkiye’nin sosyal ve ekonomik olarak geri kalmış yörelerinde yaşayan çocuk ve gençlere eğitim olanakları götürüyor, yaşam becerileri kazandırıyoruz.

TEGV olarak ülke çapında oluşturduğumuz Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, İl Temsilciliği ve Ateşböcekleri’nin (Gezici Öğrenim Birimleri) yanı sıra, Toplum Merkezleri ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol doğrultusunda sosyal etkinlik saatlerinde İlköğretim Okulları’nda çocuklara ulaşıyoruz. Ülkemizin 35 ilinde bulunan 87 TEGV Etkinlik Noktası kapılarını her gün çocuklar için açıyor.

Çocuklara gönüllülerimiz aracılığıyla akademisyenler ve Eğitim Departmanımız tarafından geliştirilmiş özgün eğitim programları ve materyalleri ile eğitim desteği veriyoruz. Bütün çocukları kucaklayacak, güler yüzlü, sıcak, donanımlı ortamlar yaratıyoruz.

Vakfımızın kurtulduğu 1995 yılından bu yana 1,5 milyona yakın çocuğa ulaşıldı.

TEGV için Türkiye’nin birçok yerinde yardım kampanyaları düzenlendiğini ve hatta Beyaz Show gibi televizyon programlarında da geniş bir kitleyi haberdar eden projelerin olduğunu biliyoruz. Peki, bu yardımlar, TEGV’in yapmak istedikleri için yeterli oluyor mu? Olmuyorsa sizce daha başka neler yapılmalı?

Giderek büyüyen ve gelişen vakfımızın faaliyetlerini sürdürebilmesi için kaynak geliştirme etkinlikleri ve sürekli iletişim son derece önemli. Bu doğrultuda İstanbul’daki Genel Merkezimiz tarafından organize edilen çalışmalarla başarılı etkinliklere imza atıyoruz. Günümüzde o kadar çok sayıda farklı STK var ki, her biri kaynak yaratmak için değişik etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu nedenle her geçen gün değişen ve gelişen farklı kaynak getirecek kanallar yaratmak gerekiyor. Elbette sağlanan kaynaklar TEGV’in yapmak istedikleri için yeterli değil.  Vakıf olarak daha fazla çocuğa ulaşabilmek için Genel Müdürlüğümüz tarafından her sene farklı projeler üretilerek bu yönde yapılan çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

Bu tür yardım kampanyalarını Suna-inan Kıraç Eğitim Parkı olarak Antalya’da da organize ettiniz mi, ya da böyle bir proje söz konusu olabilir mi?

Suna –İnan Kıraç Eğitim Parkı olarak biz de elimizden geldiği kadar farklı projeler üreterek kaynak sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda tarafımıza iletilen birçok istek de oluyor. Vakfımızın kurumsal değerlerine uygun teklifleri değerlendirerek ve biz de yeni projeler üreterek Vakfımıza bu konuda destek olmaya çalışıyoruz.

Türkiye genelinde TEGV ne kadar gönüllüye sahip ve bu sayı Antalya Suna-inan Kıraç Eğitim Parkı’nda hangi rakamlara ulaşmış durumda?

TEGV Türkiye genelinde yılda yaklaşık 10.000 aktif gönüllünün desteği ile faaliyetlerini sürdürüyor. Gönüllülerimizin %62’si kadın, %71’i 19-25 yaş grubu gençlerden ve %91’i üniversite öğrencisi veya mezunundan oluşuyor.

Antalya Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkımızda faaliyete başladığımız 2001 yılından bu yana toplam 1.480 gönüllünün desteği ile 26.000’e yakın çocuğa eğitim desteği verdik.

TEGV’in ülke çapında faaliyet gösteren 12 Eğitim Parkından biri olan Antalya Suna-İnan Kıraç Eğitim Parkı, Kepez Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu arazide Suna ve İnan Kıraç çiftinin desteği ile yaptırılıp, 2001 yılında faaliyete geçmiştir. Toplam 14.000 m2 alan üzerine kurulu Eğitim Parkımızda 1 basketbol, 1 futbol ve 1 voleybol sahası, 2 trafik pisti, 1 çok amaçlı salon, kütüphane, 3 bilgi teknolojileri odası ve 10 adet etkinlik odası bulunmaktadır.

Biraz da gönüllülerinizden bahsedecek olursak; onlar, sadece çocuklara yardım etmek üzere, karşılıksız olarak buradalar. Peki, onları manevi olarak motive edecek toplantı, eğlence vs. düzenliyor musunuz? Düzenliyorsanız bunlar nelerdir?

Vakfımız 15 yıldır gücünü on binlerce gönüllüsünden alıyor. Eğitim Gönüllüleri’nde bütün etkinlikler gönüllülerimizin desteği ile hayata geçiriliyor. Ülkemiz çocuklarının birbirlerinden ayırt edilmeksizin umutlarını gerçekleştirme hakkına inanan gönüllülerimiz emeklerini, zamanlarını, bilgi ve deneyimlerini sosyal sorumluluk bilinciyle çocuklarımıza aktararak, yarının aydınlık insanlarının oluşmasına en büyük katkıyı sağlıyorlar.

Tümüyle gönüllü desteği ile yürütülen eğitim faaliyetlerimiz sadece çocuklarımıza değil bizzat gönüllülerimize de çok şey kazandırıyor: Gönüllülerimiz yaşadıkları topluma yarar sağlayacak projeler içinde yer alarak sosyal sorumluluklarını yerine getirme fırsatı bulurken bir yandan da mesleki gelişimleri konusunda kendilerine de fayda sağlıyorlar.

Gönüllülerimizin değerinin bilincinde bir vakıf olarak, onlar ile birçok değişik vesile ile bir araya gelmeye özen gösteriyoruz. Örneğin her yıl 5 Aralık “Dünya Gönüllüler Günü”nü birlikte kutluyoruz. Yine her yıl farklı illerde gerçekleştirilen ve bütün gönüllülerimizin bir araya geldiği Bölgesel Gönüllü Toplantıları’nda gönüllülerimiz hem paylaşımlarda bulunuyor, hem de çok eğleniyorlar. Bunun dışında Eğitim Parkımızda belirli aralıklarla Yerel Gönüllü Seminerleri ve Paylaşım Toplantıları gerçekleştiriyoruz. Sık sık yapmaya çalıştığımız kültürel ve sosyal etkinliklerde hep birlikte eğleniyor, yorgunluk atıyor ve kaynaşıyoruz. Bunun dışında belli sürelerini dolduran gönüllülerimiz için teşekkür prosedürümüz ile onlara kimlik kartı, rozet, teşekkür belgesi ve değişik hediyeler veriyoruz. 2001 yılından beri sürdürdüğümüz Anadolu Yaz Gönüllüsü Projesi ile gönüllülerimiz, Yaz Etkinlikleri süresince yaşadıkları yerin dışındaki bir etkinlik noktasında sorumluluk üstlenebiliyorlar.

TEGV’de gönüllü olmak için herhangi bir şart aranıyor mu?  Aranıyorsa, ne şartlarda gönüllü olunabiliyor?

18 yaşını bitirmiş olmak,

En az lise mezunu olmak veya üniversite öğrencisi olmak,

Vakfın amaç, vizyon ve misyonunu benimsemek,

Vakfın belirlediği etkinlik ve fonksiyonlara somut katkıda bulunabilecek eğitim, meslek ve kişilik özelliklerine sahip olmak gerekiyor

TEGV gönüllüsü olmak isteyen kişileri nasıl bir süreç bekliyor? Gönüllü olmak için ne yapmak gerekiyor?

Vakfımızın “Adım Adım Gönüllülük Prosedürü” şu aşamalardan oluşuyor: Gönüllü başvurusundan sonra TEGV’i yakından tanımak için Vakıf Tanıtımına katılır. Vakıf tanıtımına gelirken yanında Nüfus cüzdan fotokopisi, fotoğraf ve iyi hal kâğıdı getirmek durumundadır. Tanıtım sonrasında bizimle devam etmek isterse gönüllü taahhütnamesini imzalar ve eğitimleri başlar.

Eğitim etkinliklerimizde görev alan gönüllülerin aldığı Temel Gönüllü Eğitimleri, Park ve Birimlerimizde “İletişim” ve “TEGV’de Öğrenme Yaklaşımları ve Modelleri”, Ateşböceklerimizde ise “İletişim” ve “Ateşböceği Gönüllü Eğitimi” başlıklarını taşıyor. Çocuklarımız ile yapılan etkinliklerin dışındaki diğer alanlarda destek veren gönüllüler ise “İletişim Eğitimi”ni tamamladıktan sonra gönüllü olarak çalışmaya başlıyor.

Gönüllü olarak neler yapılabilir?

Gönüllü adaylarına kendi bilgi, beceri, deneyim ve tercihleri doğrultusunda “Etkinlik Gönüllüsü”, “Destek Gönüllüsü” ya da “Eğitmen Gönüllü” olarak katkıda bulunma olanağı sağlayarak kazan-kazan anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu çerçevede gönüllülerimiz aşağıdaki modellerden birini tercih edebilir:

* Etkinlik Gönüllüsü: Çocuklarla yapılan değişik eğitim etkinliklerini verir. Gönüllülerimizden beklentimiz, bir eğitim etkinliğini en az 1 yarıyıl boyunca ve haftada en az 2 saat olmak şartıyla verebilmeleridir.

* Eğitmen Gönüllü: Temel Gönüllü Eğitimleri ve Etkinlik Gönüllü Eğitimlerinin gönüllülere verilmesinde eğitmen olarak destek verir.

* Destek Gönüllüsü: Vakfın, eğitim faaliyetleri dışında kalan beş farklı alanda destek verir:

* İletişim Gönüllüsü: Vakfın etkinlik noktalarında, iletişim faaliyetleriyle ilgili konularda destek verir (stant tanıtımları, yerel medya ile ilişkiler vb.).

* Kaynak Gönüllüsü: Vakfın etkinlik noktalarında, kaynak ihtiyaçlarını karşılamak üzere, bağış yapabilecek birey ve/veya kurumlar ile bağlantı kurulmasına yardımcı olur, bu bağlantılar sonucu ayni ve/veya nakdi kaynak temin edilmesini sağlar.

* Ofis Gönüllüsü: Vakıf etkinlik noktalarında kişisel ve mesleki tecrübeleri doğrultusunda ofis faaliyetlerine yardımcı olur.

* Teknoloji Gönüllüsü: Vakfın etkinlik noktalarında kullanılan bilgisayar ve ekipmanlarına belirlenmiş tanımlar çerçevesinde destek verir.

* Proje Gönüllüsü: Vakfın etkinlik noktalarında, diğer gönüllülük çeşitleri dışında kalan, proje ve organizasyon bazlı etkinliklerde destek verir.

TEGV’in, önümüzdeki yıllarda hedefleri arasında neler yer alıyor?

Öncelikle önümüzdeki yıllarda da çocuklarımızın bugünlerini güzel yaşamaları ve geleceğe umutla bakmaları için eğitim çabamızı sürdüreceğiz.

TEGV olarak önümüzdeki 5 yılda derinleşerek yeniden büyümeyi hedefliyoruz. Çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmelerini amaçlıyor ve ülkemizin böyle bireylere ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle sağlam kurumsal yapısı ve esnek, şartlara uyarlanabilen, başarılı eğitim modeli ile TEGV’in daha fazla çocuğa ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemizde çok daha fazla çocuk, çocuk dostu mekânlardan ve onları sevgi ile kucaklayan gönüllü ağabey ve ablalar ile yaratıcı eğitim programlarından oluşan TEGV modelinden faydalanmalı.

Röportaj – Güldal Siğinç : InCity